hamburger icon
close menu icon

W REGIONIE

Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce
Frombork
Krajobraz i środowisko

Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce – Rezerwat przyrody o powierzchni ok. 4 tys. ha, utworzony w 1970 r. Oprócz bobra występują tu też takie gatunki jak wydra, norka amerykańska, zimorodek, pluszcz, tracz, pstrąg i lipień. Ochroną objęta jest cała Pasłeka, od źródeł do granic Braniewa, wraz z jeziorami Sarąg, Sąg oraz Zalewem Pierzchalskim.

Frombork to miasteczko liczące ok. 2500 mieszkańców. Jest położone nad brzegiem Zalewu Wiślanego, nad krańcami niziny Młynarskiej i Wysoczyzny Elbląskiej, pomiędzy rzekami Baudą i Narusą, nazywany przez turystów Klejnotem Warmii. To malownicze miasteczko co roku przyciąga

tysiące turystów a w szczególności obcokrajowców, wszystko to za sprawą ciekawej architektury, Muzeum Mikołaja Kopernika znajdujące się w dawnym Zamku pomnik Mikołaj Kopernika znajdujący się w centrum miasta oraz słynnego w świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze na Zielonym Wzgórzu.

Dodatkową atrakcją jest spacer po molo nad Zalewem Wiślanym. Istnieje możliwość wykupienia rejsu statkiem po Zalewie do oddalonej zaledwie kilka kilometrów Krynicy Morskiej, równie pięknego i urokliwego miasteczka.

Od wieków Braniewo i okolice znane były ze swoich walorów. Znajduje się tutaj wiele atrakcji krajoznawczych. Na terenie powiatu spotkać można okazałe pomniki przyrody oraz szereg obszarów chronionych w tym cztery rezerwaty przyrody. Są to:

Cielętnik – rezerwat torfowiskowy, położony w gminie Braniewo, przedmiotem ochrony jest stanowisko brzozy niskiej,

Osiek II – rezerwat torfowiskowy, gmina Wilczęta, przedmiot ochrony – stanowisko maliny moroszki,

Dolina rzeki Wałszy – rezerwat krajobrazowy, położony na terenie miasta i gminy Pieniężno, przedmiotem ochrony jest krajobraz doliny rzeki Wałszy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda